Blog post

WÓDKA NA WESELE – JAKĄ WYBRAĆ? ILE KUPIĆ?

Wódka na wesele

Wódka to bez wątpienia najpopularniejszy napój na polskich weselach. Oczywiście, zdarzają się wesela bezalkoholowe lub takie opierające się na winie czy innych trunkach, ale ze swojego doświadczenia wiem, że większość Par Młodych stawia na wódkę. Dla nas wódka na weselu nie była tematem do dyskusji – wiedzieliśmy, że po prostu pojawi się na stołach. Nie wiedzieliśmy jednak, jak dużym wyzwaniem jest wybór i zakup wódki weselnej. Nie mieliśmy pojęcia, jaką wódkę wybrać, ile butelek kupić, gdzie kupić oraz kiedy najlepiej kupić. Zrobiliśmy porządny research, przeczytaliśmy mnóstwo artykułów na ten temat, przeżyliśmy swoje wesele wraz z poprawinami, więc teraz, już po wszystkim, czuję się specjalistą w tym temacie. Pozwólcie zatem, że podzielę się z Wami swoim doświadczeniem, by ułatwić Wam nieco zadanie zakupu odpowiedniej wódki.

saska czysta z nalewakiem

Wódka na wesele – jaką wybrać?

Szukając wódki na wesele, należy na samym początku ustalić, na czym konkretnie nam zależy. Czy to ma być wódka, którą lubią nasi bliscy i przy której celebrujemy ważne wydarzenia w naszym życiu? Czy zależy nam na atrakcyjnej cenie? Dodam, że kwestia ceny jest dosyć istotna – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi dwudniowe wesele na 150 osób (tak jak to było w naszym przypadku).

Warto ustalić również, jaką pojemność wódki chcemy kupić. Zazwyczaj Pary Młode stawiają na klasyczne „połówki”, czyli wódkę o pojemności 0.5 l. Za pojemnością 0.5 l zazwyczaj przemawiają następujące argumenty:

  • butelki o tej pojemności dobrze prezentują się na stołach,
  • wódka nie ma czasu na to by, zrobić się ciepła, ponieważ jej zawartość szybciej znika,
  • butelki mieszczą się w coolerach, a zatem są dłużej zimne,
  • butelki o tej pojemności są bardziej poręczne, więc łatwiej rozlewać alkohol do kieliszków.

Organizacja dwudniowego wesela (wesele + poprawiny) na 150 osób to spory wydatek, dlatego jestem zdania, że jeśli można na czymś oszczędzić, nie tracąc jednocześnie na jakości danego produktu/usługi, to warto to rozważyć. Wódka weselna to właśnie taka rzecz, na której naprawdę można oszczędzić, kupując butelki o pojemności 0.7 l zamiast 0.5, ponieważ podajemy gościom cały czas ten sam produkt, jedynie w większym opakowaniu.

Wódka na wesele – jak to było u nas? Dlaczego wybraliśmy pojemność 0.7 l?

Zakładając, że standardowy kieliszek na wódkę ma pojemność 25 ml, wychodzi na to, że butelka o pojemności 0.7 l to tylko 8 kieliszków wódki więcej, niż w przypadku 0.5 l. Czy te 8 kieliszków będzie stało w nieskończoność i czekała, aż ktoś się nimi zainteresuje? Cóż… z mojego doświadczenia wynika, że nie. Wódka na naszym weselu szła w dosyć regularnym, intensywnym tempie. Mimo pojemności butelek, Goście nie narzekali na to, że wódka jest za ciepła czy nieschłodzona. Wódka była chłodzona przez ponad dobę przed weselem w restauracyjnej zamrażarce, natomiast podczas wesela stała w coolerach z kostkami lodu. Kolejny argument za pojemnością 0.5 l wytrącony – butelki 0.7 l mieściły się do wiaderek i bardzo dobrze prezentowały się na stołach, zwłaszcza w towarzystwie wysokich kompozycji kwiatowych. Sami zobaczcie…

wódka na wesele

A dodatkowo zdecydowanie bardziej atrakcyjną opcją jest zakup wódki w butelkach o pojemności 0.7 l, aniżeli 0.5.

Nasza wódka weselna: Saska Czysta 0.7 l z nalewakiem

Przyznam szczerze, że Saska to nie był przypadek. Z Saską wiele nas łączy od bardzo dawna i mam ogromny sentyment do marki. Kilka lat temu współpracowałam z Saską i w ramach tej współpracy zwiedziłam aż 10 miejsc w Polsce, w których można było naprawdę dobrze zjeść lub spędzić miło czas. Byłam w Sopocie, Gdańsku, Gdyni, Warszawie… Poznałam mnóstwo interesujących miejsc. Ostatnie miejsce, które odwiedziłam w ramach tej kampanii, to Teatr Capitol w Warszawie. Zabrałam tam ze sobą mojego obecnego męża i to była jedna z naszych pierwszych randek! Po sztuce wybraliśmy się na kolację do kolejnego miejsca rekomendowanego przez markę i oczywiście raczyliśmy się tam Saską. Jak widzicie, mam świetne wspomnienia związane z marką. :)

wódka na wesele

Główną rolę na naszym weselu odegrała Saska czysta w pięknej, odmienionej butelce, pasującej do oprawy sali weselnej w stylu boho-glam. Postawiliśmy na pojemność 700 ml i to był strzał w dziesiątkę – wbrew powszechnej opinii alkohol ani przez chwilę nie zrobił się ciepły. Trzeba przyznać, że całkiem dostojnie prezentował się na stołach.

Saska czysta w nowej odsłonie powstała z myślą o weselach. Butelka o pojemności 0.7 l ma nalewak, dzięki któremu rozlewanie staje się jeszcze bardziej precyzyjne.

wódka na wesele

Nasi Goście byli bardzo zadowoleni z naszego wyboru alkoholu. Chwalili, że dobrze czują się następnego dnia i nie boli ich głowa, a sam smak wódki jest delikatny i po prostu dobrze się ją pije. Następnego dnia również pili Saską – chyba lepszej rekomendacji nie można wystawić. :)

Ile kupić wódki na wesele?

Ilość wódki niezbędnej na wesele to temat wielokrotnie wałkowany i, co ciekawe, każdy ma inną teorię na ten temat. Na blogach branżowych przeczytacie, że warto kupić 0.5 l wódki na osobę, ale mowa tu wyłącznie o jednodniowym weselu. A co w przypadku poprawin? Już Wam mówię, jak to było u nas.

Mieliśmy 150 osób na weselu i ok. 100 osób na poprawinach. Wielu Gości drugiego dnia rezygnowało z wódki na rzecz lżejszych trunków – pili np. piwo, wino lub piwo bezalkoholowe. Ze 180 butelek o pojemności 0.7 l (czyli 126 litrów) zostało nam naprawdę niewiele alkoholu – ok. 30 pełnych butelek. Rozdaliśmy je głównie obsłudze naszego wesela w ramach podziękowania za ich pracę. Kilka butelek zachowało się do dzisiaj. :)

wódka na wesele jaką wybrać

Gdybym dzisiaj stała przez zadaniem zakupu wódki weselnej, w przypadku wesela dwudniowego, zastosowałabym następujący przelicznik:

liczba gości = tyle butelek o pojemności 0.7 należy kupić

Dla przykładu: 150 osób (liczonych z dziećmi oraz osobami niepijącymi) = 150 butelek o pojemności 0.7 litrów

Proste, prawda? :D Od siebie dodam, że lepiej kupić więcej alkoholu, niż miałoby go zabraknąć w trakcie wesela, a niestety zdarzają się takie sytuacje. Pamiętajcie, że wódka przyda Wam się nie tylko na stołach – będzie niezbędna również przy wszelkiego rodzaju zabawach jako nagroda dla gości czy na bramach weselnych, gdzie należy wykupić się najczęściej wódką.

Wódka na wesele – kiedy kupić?

Kiedy najlepiej kupić weselną wódką? Pierwsza odpowiedź, jaka mi się nasuwa: wódkę weselną warto kupić wtedy, gdy będzie na nią promocja. Nie ma co przepłacać, a alkohol na weselu to spory wydatek. Nie warto również czekać z tym zakupem do ostatniej chwili, bo przed samą uroczystością będziecie mieli dużo innych, ważnych kwestii do załatwienia, a kupowanie/szukanie i przewożenie alkoholu zajmuje mnóstwo czasu.

Jeśli jednak macie rok do wesela i nie macie pojęcia, ilu Gości do Was przybędzie, nie szalejcie z zakupami 100 butelek wódki, bo ostatecznie pewnie i tak nie traficie z ilością.

Warto regularnie obserwować ofertę supermarketów oraz hurtowni alkoholowych, by trafić na atrakcyjną cenę wybranej wódki.

Dla przykładu przeszukałam Internet w poszukiwaniu ceny Saskiej czystej 0.7 l i znalazłam następujące oferty:

  • 32.00 zł – sklep online Arkadia,
  • 36.99 zł – sklep online F1Kalisz,
  • 39.99 zł – sklep Smaczna Jama – moim zdaniem to już zbyt wysoka cena,
  • Znalazłam nawet promocję, która odbyła się w sklepie Netto – Saska 0.7 l kosztowała 21.99 zł!
wódka na wesele

Korkowe na weselu

Zanim jednak przejdziecie do zakupu wódki, upewnijcie się, czy w lokalu, w którym odbędzie się Wasze przyjęcie nie ma czasami tzw. korkowego. To krótka mówiąc dodatkowa opłata za każdą wniesioną przez Was butelkę alkoholu. Jeśli okaże się, że lokal dodatkowo dolicza sobie 5 zł od butelki, poproście o ofertę alkoholu, który oferują na miejscu. Może okazać się, że wnoszenie własnego alkoholu na wesele nie jest opłacalne. Warto również upewnić się, czy lokal nie ma dodatkowej opłaty za roznoszenie alkoholu.

Zawieszki i etykiety na wódkę weselną

Wszelkiego rodzaju zawieszki, etykiety i naklejki na wódkę weselną to aktualnie panujący trend na weselach. Zawierają w sobie żartobliwe napisy, wierszyki i dedykacje. Początkowo rozważałam ich zakup, ale w ostateczności nie zdecydowałam się na tego typu dodatki. Dlaczego? Uznałam, że to po prostu strata pieniędzy. Nie wiedziałam też, jak to działa w praktyce – czy musimy zamówić aż 180 etykiet na wódkę? Zakładając, że cena jednej to co najmniej 5 zł, musielibyśmy zapłacić aż 900 zł za karteczki, które ostatecznie wylądują w koszu! Te pieniądze o wiele lepiej wydać np. na fotolustro – goście mają zabawę, a my super pamiątkę. Poza tym etykiety naszej wódki same w sobie były bardzo ładne, więc po co zakrywać je zawieszkami czy naklejkami? :)

Kto powinien roznosić wódkę weselną?

Według tradycji wódkę powinien roznosić Świadek, Drużba, Ojciec Panny Młodej lub Starosta. Według obecnych standardów zazwyczaj alkohol roznosi obsługa sali. My postanowiliśmy pierwszy rzut alkoholu roznieść osobiście Gościom, by przy okazji zamienić z każdym choć słowo. Nie wpadliśmy na ten pomysł sami. Kilka miesięcy przed naszym ślubem byliśmy na weselu znajomych, którzy osobiście roznosili wódkę weselną i tak bardzo nam się to spodobało, że postanowiliśmy zrobić identycznie. Następnie wódkę roznosiła obsługa sali.

Na podsumowanie tylko napiszę, że nie warto przejmować się kwestiami związanymi z weselem za bardzo. Najważniejszy jest luz, dobre podejście i zabawa! :)

wódka weselna

Zobacz też: Prezenty dla Świadkowej

Wpis powstał we współpracy z marką Saska. 
www.pijodpowiedzialnie.pl
#18+

POPRZEDNI POST

NASTĘPNY POST

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.