Blog post

ROLOWANIE CIAŁA – JAKIE DAJE EFEKTY?

Rolowanie ciała

Rolowanie ciała w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. U wielu osób profesjonalnie uprawiających sporty rozmasowywanie w ten sposób mięśni to niezbędna czynność po intensywnym treningu. Warto wziąć przykład z najlepszych i wprowadzić nawyk rolowania w swoje życie. Jak się za to zabrać i czy rolowanie daje efekty? Jaki wałek wybrać? Jak się rolować? W tym artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na czym polega rolowanie ciała?

Rolowanie ciała to rodzaj głębokiego masażu mięśni, dzięki któremu rozciągamy ciało. Co najważniejsze – oprócz samego masowania mięśni, masujemy również powięź, w ten sposób odklejając ją od mięśni, co pozytywnie wpływa na ich rozluźnienie. Po sesji rolowania pozbywamy się bólu oraz napięcia mięśni i przyspieszamy regenerację. Czujemy się również bardziej odprężeni.

Rolowanie ciała, w przeciwieństwie do klasycznego masażu, wykonujemy samodzielnie, a co za tym idzie – nie potrzebujemy do niego pomocy. Wystarczy specjalny wałek do rolowania (tzw. roller) i wolna przestrzeń.

Roller do masowania ciała – jaki wybrać?

Do rolowania ciała niezbędny jest roller, czyli specjalny wałek do automasażu. W sklepach sportowych znajdziemy kilka rodzajów wałków – długie, krótkie, gładkie i z wypustkami oraz wałki o różnej średnicy. Który będzie najlepszy? To zależy głównie od tego, jaki tryb życia prowadzimy i dlaczego chcemy zacząć się rolować.

rolowanie ciała

Jeśli intensywnie trenujemy, bez wątpienia najlepszym wałkiem okaże się wałek z wypustkami – dzięki niemu dokładnie rozmasujemy mięśnie oraz zmniejszymy ich napięcie. Taki roller świetnie sprawdzi się również przed treningiem, ponieważ przy jego pomocy pobudzimy i rozgrzejemy mięśnie.

Jeśli nie jesteśmy zbyt aktywni, a rolowania potrzebujemy do rozmasowania np. pleców – warto wówczas wybrać wałek gładki, który zapewni jednolity nacisk na rolowaną partię.

Ważne jest, by wybrać wałek dostosowany do swoich potrzeb. Na dobry początek warto zacząć od rollerów o mniejszym stopniu twardości i regularnie ją zwiększać. Co ważne, wałek nie powinien odkształcać się pod naszym ciężarem.

Rolowanie mięśni – czy daje efekty?

Wałki do masażu znajdziecie zarówno na siłowniach, jak i w gabinetach fizjoterapeutycznych nie bez powodu – rolowanie daje efekty! Oto niektóre z nich…

  • Rozluźnienie mięśni oraz zmniejszenie napięcia,
  • Przyspieszenie regeneracji,
  • Kształtowanie sylwetki poprzez rozciąganie i wydłużanie mięśni po intensywnych treningach,
  • Korygowanie wad postawy,
  • Poprawa mobilności w obrębie stawów,
  • Ujędrnienie ciała i pozbycie się celulitu.
rolowanie ciała

Rolowanie ciała – jak się rolować?

Rolowanie ciała nie jest trudne i każdy bez wątpienia jest w stanie je wykonać, ale należy znać kilka podstawowych zasad rolowania, by nie nabawić się kontuzji.

  • Po pierwsze – nie należy wjeżdżać rollerem na stawy (biodrowe, kolanowe),
  • Po drugie – podczas rolowania pleców nie należy masować kręgosłupa, ponieważ takie działanie może prowadzić do poważnej kontuzji. Podczas masażu pleców należy oddzielnie masować odcinek lędźwiowy i odcinek piersiowy,
  • Po trzecie – podczas masażu pleców należy utrzymywać stałe napięcie ciała, proste plecy i nie kłaść się bezwładnie na wałek,
  • Po czwarte – masowany mięsień musi znajdować się w neutralnej pozycji, a to oznacza, że nie może być rozciągnięty.

Podczas rolowania ciała musimy skupić się na masowanej partii i wykonać kilka serii masażu (min. 8 powtórzeń, każde rolowanie po 5 sekund ruch góra-dół). Masowanie mięśni należy wykonywać z dużą dokładnością.

Rolowanie ciała – jak często wykonywać?

Całościowe rolowanie ciała powinno trwać ok. 5-10 minut. Najlepiej wykonywać je systematyczne, co 1-2 dni. Rolowanie nie musi być wykonywane bezpośrednio po treningu, choć oczywiście warto wykonać masaż mięśni, by je rozluźnić. Tak jak wspominałam wcześniej – warto rolować się również przed treningiem. Duże odprężenie zapewni nam rolowanie ciała po ciężkim dniu w pracy. Co najlepsze – efekty rolowania widać już po pierwszej sesji!

Wpis powstał w oparciu o artykuł: Rolowanie ciała – 8 wspaniałych efektów, także dla skóry!

rolowanie ciała

POPRZEDNI POST

NASTĘPNY POST

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.